Ogrzewacze - Sposoby na zimne dłonie i stopy.
Zimne stopy oraz dłonie są najczęściej oznaką źle funkcjonującego krążenia krwi. To zaś może być wynikiem wrodzonego niskiego ciśnienia tętniczego. Skłonność tę zauważa się przede wszystkim u kobiet. Inne przyczyny to przejściowe osłabienie krążenia, zwężenie tętnic na skutek miażdżyc, stres i niepokój, nie bez znaczenia pozostaje również palenie papierosów (ponieważ w czasie palenia papierosów nikotyna działa na naczynia krwionośne, które kurczą się i zaburzają krążenie krwi, toteż dłonie i stopy palaczy są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż osób niepalących)
W sytuacjach osłabienia krążena krew nie może swobodnie docierać do rąk i nóg. Objaw zimnych stóp, któremu towarzyszą czasem także zimne dłonie, jest dolegliwością bardzo nieprzyjemną, utrudniającą zasypianie. Najważniejszą kwestia w takiej sytuacji jest przede wszystkim pobudzenie jak najszybciej krążenia.
- Świetna metoda to szczoteczka, najlepiej z naturalnego włosia. Masujemy kolejno stopy od palców do pięty, jak również dłonie od palców po nadgarstek, aż skóra wyraźnie się zaróżowi i stanie się cieplejsza. Codzienny masaż sprawi, że ziąb i mróz nie będą już tak dotkliwe dla naszych stóp.
- Znakomitym także ćwiczeniem przyspieszającym obieg krwi jest toczenie butelki lub drewnianego wałka z wypustkami do masażu stóp. Ważne jest, by ćwiczyć systematycznie.
- Doskonale sprawdza się kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem soli przeznaczonej do tego celu. Moczymy około 20 minut, a po osuszeniu wcieramy rozgrzewający krem z ekstraktem z imbiru bądź cynamonu.
- Jednak zdarzają się sytuacje w których nie można wykonać ani masażu ani ciepłej kąpieli np. podczas wędrówek, wspinaczek... Nieodzownym przyjacielem okazują się wtedy ogrzewacze termiczne, które w kilka chwil nagrzewają się do temperatury 54° C i utrzymują swoje ciepło przed długi czas, zapewnijąc przy tym pełen komfort w użyciu. Dodatkową korzyścia jest fakt, iż ogrzewacze te można używać i przechowywać nawet kilka lat.