Kolka u dzieci ... to już nie problem!
Kolka jelitowa u dzieci pojawia się często między 3. a 6. tygodniem życia i trwa do czasu, gdy niemowlę osiąga wiek 3 – 4, a nawet 6 miesięcy. Dolegliwość obejmuje napadowe bóle brzucha ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem i rozdrażnieniem. Kolka dotyczy zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i maluchów karmionych piersią.
Ze względu na dużą uciążliwość ataków kolki jelitowej, należy pomysleć o stosownej profilaktykce, aby złagodzić powyższe objawy i zapobiec niepotrzebnemu cierpieniu dziecka. Najważniejszym zaleceniem jest prawidłowe żywienia dziecka oraz odpowiednia technika karmienia. Jednak, gdy to nie pomaga najlepszym rozwiązaniem są delikatne masaże brzuszka dziecka oraz ciepłe jego okłady, np. rozgrzaną żelazkiem pieluszką (ale nie może być gorąca!) i przyłóżenie jej do ciała malca. Bardzo wygodne i pomocne w tej kwestii dla rodziców jest użycie gotowego już kompresu – poduszeczki żelowej, którą trzeba wcześniej nagrzać w ciepłej wodzie. Podstawową zaletą kompresu żelowego jest fakt,że można rozgrzać go do odpowiedniej dla dziecka temperatury oraz to, że długotrwale odadaje zakumulowane w nim ciepło. Kompresy rehabilitacyjne są wykonane ze specjalnego nietoksycznego, organicznego żelu i nietoksycznej folii dlatego są bardzo bezpieczne dla dzieci.
Do okładów można stosować także ogrzewaczy termicznych, które momentalnie rozgrzewają się do temperatury około 54° C i pozwalają utrzymać temperature przez około godzine. Dodatkowo wykorzystanie odpowiedniego pokrowca pozwali na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe ich używanie u niemowląt. Ciepło połączone z delikatnym masażem uśmierza, wpływa rozluźniająco na mięśnie a także relaksuje dziecko, dlatego polecane jest przez wielu pediatrów w łagodzneniu tych nieprzyjemnych dolegliwości.